Ekonomi

Citi, Polonya’da enflasyonun 2024 yılı sonunda %4,4-5,1’e ulaşacağını öngörüyor

Polonya hükümeti Salı günü enerji fiyatlarında öngörülen artışlara ilişkin ilk detayları açıkladı. Temmuz ayından itibaren elektrik fiyatlarının %24 oranında artarak megavat-saat (MWh) başına 500 Polonya Zlotisi’ne (PLN) ulaşması öngörülüyor. Bu artış, fiyatların hükümet müdahalesi olmaksızın piyasa seviyelerine yükselmesine izin verilmesi halinde meydana gelecek %60’lık artıştan oldukça düşük.

Hükümetin duyurusu gelecekteki potansiyel enflasyon oranlarının netleşmesine yardımcı olsa da, dağıtım ücretlerinin bilinmemesi nedeniyle hane halkı harcamaları üzerindeki nihai etki belirsizliğini koruyor. Bu ek maliyetlerin Mayıs ve Haziran ayları arasında belirlenmesi ve açıklanması beklenmektedir. Potansiyel tüketici fiyat endeksi (TÜFE) etkisi, bu dağıtım ücretlerinin nasıl ayarlanacağına bağlı olarak değişecektir.

Bu açıklamadan önce Polonya Merkez Bankası (NBP) enflasyonun 2024 yılı sonuna kadar %3,8 ile %7,8 arasında değişebileceğini tahmin etmişti. Yeni veriler daha dar bir enflasyon tahminine işaret ederken, TÜFE’nin Aralık 2024’te %4,4 ile %5,1 arasında olması bekleniyor. Güncellenen tahmin, önümüzdeki aylarda Para Politikası Kurulu’nun (PPK) şahin tutumunu sürdürmesi için hala yeterince yüksek.

Citi analistleri, hükümetin son açıklaması ve bunun enflasyon üzerindeki etkileri ışığında Polonya’da faiz oranlarının yıl boyunca %5,75 seviyesinde sabit kalacağını öngörüyor. Bu öngörü, PPK’nın daha fazla faiz ayarlaması yapmadan enflasyonist baskıları yönetme çabalarını sürdüreceği varsayımına dayanıyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

habercicekdagi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu