Haber

Murat Bakan, Bir İnternet Sitesinde Vatandaşların Kimlik Bilgilerinin Satıldığı İddiasını İddia Etti.

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, vatandaşların tüm kimlik bilgilerinin ve devletin elinde bulunan özel bilgilerin bir internet sitesi üzerinden makul fiyata satıldığını iddia etti. Bakan Murat, “Devlet devletin mabedine ikinci kez giriyor. Birincisi FETÖ’nün kozmik odaya girişi, ikincisi de bu” diyerek İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu istifaya davet etti. . İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy ise Merkezi Nüfus Yönetim Sistemi (MERNİS) bilgilerinin sızdırılmasının laf konusu olmadığını savunarak Murat Bakan hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

Bakan Murat, dün sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, vatandaşların tüm kimlik bilgilerinin bir internet sitesinde bedel karşılığında satıldığını iddia etti. Murat Bakan da bu tezle ilgili bir görsel ve görsel paylaştı. Bakan Murat, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu etiketleyerek yaptığı paylaşımda şunları söyledi:

“Teröristlerin ayakkabı numaralarını biliyorduk. Artık Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının tüm kimlik bilgilerini tüm dünya biliyor. Bu bilgi, Bakanlık Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün elinde olması gereken bir bilgi mi? İçişleri çalındı ​​mı satıldı mı?

Bu karmaşanın sorumlusu kim? E-devlette olması gereken bilgilere, bir web sitesindeki bir VPN ile iletişime geçerek ve rastgele bir e-posta göndererek ulaşabilirsiniz.

Soruşturma için fiyat isteniyor. Kredi kartınızdan para yükleyebilir ve bu bilgileri satın alabilirsiniz.

Tüm vatandaşların devletin elinde olması gereken en özel bilgilerine nasıl ulaşılabilecek?

Devletin mabedine ikinci kez girildi. Birincisi FETÖ’nün kozmik odaya girmesiydi, ikincisi de bu. Bunun sorumlusu Süleyman Soylu, biraz haysiyetiniz varsa istifa edin.

Bu bilgiler sadece bu sitede olsaydı iyi olurdu. Telegram içerisinde fiyat karşılığında kimlik ve telefon sorgulaması yapan bir çok küme bulunmaktadır. Bu çok değerli bir güvenlik sorunudur. Bu aynı zamanda tüm bilgilerimizin uluslararası istihbarat teşkilatlarının elinde olduğu anlamına da geliyor.”

BAKAN YARDIMCISI’NDAN CEVAP

CHP’li Bakanın bu açıklamalarına İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy yanıt verdi. Ersoy, “MERNİS, tüm milletimizin gurur duyacağı, dünyadaki en sadık sistemlerden biridir. Defalarca açıklama yapmamıza rağmen saçmalıklarda, hatalarda ısrar eden Murat Bakan’a cevabımızdır.”

“CHP Milletvekili Murat Bakan, milletin kendisine verdiği vekaleti FETÖ’nün bildik taktikleriyle milletin kafasını karıştırmak, devlete ve kurumlara olan güveni sarsmak için her gün yeni bir palavrayla karşımıza çıkıyor.

Keşke gücünü doğru bilgiye ulaşmak için harcayan bir vekil olabilseydi.

Merkezi Nüfus Yönetim Sistemi (MERNİS), internete kapalı bir intranet (kapalı devre) sistemi olup, her yıl farklı bağımsız şirketler tarafından düzenli olarak sızma testleri yapılmaktadır. Şimdiye kadar gerçekleştirilen penetrasyon testlerinde raporlar güvenlik sistemlerinin çok iyi olduğunu göstermiştir. Ayrıca bilgi sızdırma konusunda rastgele bir zafiyet olmadığı tespit edilmiş dünyanın en güvenilir sistemlerinden biridir.

MERNİS altyapısında olmayan bir ekip sorgulama bilgisinin MERNİS bilgisiymiş gibi sunulması sisteme ve verilen emeğe saygısızlıktır.

Bu tür dezenformasyon bilgilerini kasten yayan herkesi kınıyor ve kabahatli suç duyurusunda bulunuyoruz.”

MURAT BAKANLIĞI: YAVUZ HIRSIZ SAHİBİNİ BASTIRIR

Murat Bakan, Bakan Yardımcısı Ersoy’un açıklamasına tepki gösterdi. CHP Bakan Yardımcısı, “İçişleri Bakanlığı, MERNİS sistemine ait bilgilerin çalınması konusunu gündeme getirdiğim için hakkımda Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunacak. Bir devlet adamının konuyu ciddiye alması ve “Bu bilginin nasıl sızdığını araştırmak. Kapalı devre intranet sisteminden gelen veriler siber akın tarafından çalınmıyorsa, hırsız kapalı devre sistemdedir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu